کتاب های صوتی
 
کتابهای صوتی

eramdownload eramdownload eramdownload eramdownload

دريافت رايگان و روزانه کتابهاي صوتي از طريق ايميل


 

زمان کل: ۲۶ دقیقه

عقل سرخ نام یک داستان فلسفی به نوشته شیخ اشراق می¬باشد که در آن مطالب فلسفی و عرفانی با قلم داستانی و رمزگونه بیان شده است. سهروردی به تبع از ابن¬سینا دست به نوشتن این گونه از داستان¬های تمثیلی زده است در واقع رساله¬های عرفانی سهروردی ادامه-دهنده و کامل¬کننده حکایت¬های فلسفی – عرفانی ابن¬سینا می¬باشد.  این داستان¬ها، بیانگر شرح مراحلی هستند که نفس، پس از رها شدن از قید و بندها و عروج تدریجی و خروجش از زندان عالم جسمانی می¬پیماید.ماجرای اصلی این داستان¬ها، دیدار قهرمان داستان با پیری روحانی و گفتگوی حاصل از این دیدار می¬باشد که در طی این گفتگو مطالب فلسفی و عرفانی با زبان رمز به مخاطب فهمانده می¬شود.

خلاصه¬ای از داستان عقل سرخ:
عقل سرخ حکایت یکی از سفرهای معنوی سهروردی می¬باشد که از زبان پرندگان بیان شده است. سهروردی در این داستان نفس خود را به «بازی» تشبیه کرده است که در دام صیادان گرفتار شده است و پر و بال و چشمان او بسته است و او پیوسته در آرزوی پرواز و پرکشیدن به آسمان¬هاست تا این¬که یک روز نگهبانان را از خود غافل می¬یابد و لنگان ¬لنگان با پر و بال بسته رو به سوی صحرا می¬نهد. در آن¬جا شخصی را می¬¬بیند که رنگِ ریش و رخسار او سرخ بود، «باز» می¬پندارد که آن شخص جوان است. خود آن شخص می¬گوید: «من اولین فرزند آفرینش هستم و ریش و موی من سپید است؛ ولی آن کسی که تو را در دام، اسیر گردانید، مرا در چاه سیاه انداخته است و این رنگ سرخ من، از آن است؛ زیرا هر سپیدی که نور به او برسد، چون با سیاه آمیخته شود، سرخ می¬نماید. سپس آن پیر، «باز» را از مقام خود با خبر می¬کند که آشیان اصلی «باز» در آن¬جاست و بعد از آن پیر، عجائبی را که در جهان دیده است بر می¬شمارد. آن عجایب عبارتند از:
۱- کوهِ قاف که همان جایگاه پیر و آشیان اصلی باز است.
۲- گوهر شب¬افروز
۳- درخت طوبا
۴- دوازده کارگاه
۵- زرهِ داوودی
۶- تیغ بَلارَک
۷- چشمه زندگانی.

تأویل رمزهای این داستان: کوه قاف رمز عالم بالاست. گوهر شب¬افروز رمز ماه است و درخت طوبی رمز خورشید، دوازده کارگاه رمز دوازده بُرج فلکی¬اند. زره داوودی رمز تن انسان است، تیغ بلارک رمز مرگ است و چشمۀ زندگانی رمز عالم زندگی جاودان، مزرعه رمز کرۀ زمین و ناکجاآباد، رمزِ شهرِ فرشتگان یا نفس¬ها و عقل¬هاست. صحرا کنایه از عالم مثال و چاه سیاه رمز عالم خاکی و مادی می¬باشد. «باز» همان نفس یا روح انسانی است و دو چشم «باز»، اشاره به عقل نظری و عقل عملی دارد. مقصود از نگهبانان حواس ظاهری و حواس باطنی انسان می¬باشد. هدف سهروردی از طرح این داستان: سهروردی خود این داستان¬ها را تصویرگر تعالیم فلسفۀ اشراقی می¬داند و شاگردان را تشویق به مطالعه آنها می¬کند تا در درون خود به آن تجربه¬ها برسند.

باورهائی که مضامین این داستان را تشکیل می¬دهند؛ عبارتند از:

الف) اعتقاد به دو بعدی بودن انسان و هبوط روح از عالم روحانی به جهان جسمانی
ب) اشتیاق روح به پیوستن به اصل خود در عالم بالا و حبس او در زندان تن و غربت او در این جهان
ج) شواغل حسّی و تعلّقات جسمانی
د) ریاضت کشیدن و حکمت ورزیدن برای رفع این موانع و رسیدن به مرگ اراد
ه) ادراک بی¬واسطه لذت¬های روحانی و معارف قدسی پس از رهائی از حواس ظاهری و گشوده شدن چشم باطن
و) سیر در مراتب وجودی و مقامات عرفانی به مدد راهنمائی فرشته یا پیر.

این کتاب صوتی را می توانید در ادامه دانلود کنید.

دانلود با لینک مستقیم:

 دانلود (حجم: ۴٫۶MB)

(Format: Mp3          Archive Type: RAR)

 

eramdownload
 

s

درباره ی امپراطوری ایران در دوره قبل از ورود اسلام اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید تاریخ مکتوب ایران در این دوره، بیش از همه توسط یونانیان باستان نگاشته شده که در آن دوران از دشمنان اصلی امپراطوری ایران بودند؟!

کتاب صوتی «امپراطوری ایران» کتابی است درباره ی تاریخ ایران پیش از ورود اسلام که «دان ناردو» آن را نگاشته و «مرتضی ثاقب فر» به فارسی برگرداده است. در این کتاب نظراتی قاطع نمی یابیم چرا که مولف در پی آن نبوده است که مسئله ای مبهم یا تاریک را در این دوره روشن کند و بر نقطه های تاریک آن روشنایی بیفزاید. وی تنها به این اکتفا کرده که تاریخ هخامنشیان را تشریح کند و نگاهی اجمالی به آن بیاندازد. این کتاب ما را به درک درستی از امپراطوری های دوران باستان و رقابت ها و نبرد های آنان با یکدیگر و نیز درک روشنی از تاریخ تمدن پارس در دوران باستان قبل از ورد اسلام می رساند. تاریخی که برای پرداختن به تحلیل مسائل سیاسی، اجتماعی و تاریخی ایران همواره به آن نیاز داریم.

بخش هایی از متن کتاب:

کوروش پیروزمندانه وارد شهر شد و نخستین اعلامیه رسمی خود را به این شرح صادر کرد: «منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان» کوروش با سقوط بابل، امپراطوری آن از جمله تمام جنوب بین النهرین و بیشتر منطقه فلسطین را به امپراطوری خود افزود چنان که پهناوری آن از سواحل دریای اژه در غرب تا غرب هندوستان در شرق را شامل می شد. به گفته بوسانی «مدارا و تساهل دینی کوروش، رفتار بزرگوارانه و مهربانانه ای که با دشمن مغلوب خویش داشت… مهارت و قابلیت فوق العاده او به عنوان یک فرمانده جنگی، توضیح دهنده علت ستایشی است که همه جهان، حتی بابلیان و یونانیان، نسبت به کوروش بزرگ داشته اند»

مشاهده توضیحات تکمیلی و دریافت

۶ ديدگاه

   سلام با تشکر از سایت مفید شما امیدوارم این روند در کشور عزیزمون همه گیر بشه و کتاب صوتی فراگیر بشه… این داستان بسیار زیباست و نماد زندگی انسانه که به دنبال حقیقت است و سیمرغ شاید بزرگترین و زیباترین نماد جهان باشه…کسانی که می اندیشند مفهوم داستان را پی می برند

   با سلام و سپاس فراوان از زحمات ارزشمندتان.
   برای حمایت از سایت لینک پرداخت براحتی بارگذاری نمی شود در صورت امکان شماره حساب نیز اعلام بفرمایید. تا از طریق عابر بانک نیز قابل اتتقال باشد
   پیروز باشید

   با سلام
   ممتون بابت در اختیار قرار دادن فایل صوتی کتاب «عقل سرخ» سهروردی ولی خواننده این متن بسیار ناشی است و گاها غلط میخواند! این نوع خواندن در شأن این نوشته فلسفی و عمیق نیست…
   برای مثال ایشون کلمه سیّم (یا همان سوم) را سیم میخواند!!! آخه زمان سهروردی مگه سیم وجود داشته!!!؟
   بنظر بنده این فایل صوتی ترویج داده نشه بهتره … بجاش یک فایل دقیق تر رو قرار بدین لطفا
   با تشکر از زحمات و سایتتون

    سلام، ممنون از نظرتون ولی در نظر داشته باشین به خاطر بسیاری از محدودیت ها ما نمی تونیم به گوینده های حرفه ای دسترسی داشته باشیم و اجرای بخشی از کتاب های سایت آماتوری هست.

   تشکر از زحمت شما در زمینه حکمت و ادب والای انسانی.
   انشالا قسمت بشه ما هم در این حرکت سهمی داشته باشیم.

ارسال ديدگاه 

دریافت پستی کتاب

 

 

حمایت از ما

 

 

تبلیغات