کتاب صوتی شازده کوچولو
آوانامه در شبکه های اجتماعی
دانلود کتاب در اپلیکیشن

کتاب صوتی شازده کوچولو

(1 رای دهنده)

(دیدگاه و امتیاز خود را ثبت کنید)

برای خرید ارزی واحد پولی را از بالا به یورو تبدیل کنید
امکان دانلود :
قیمت : 15,000 تومان
+ 1500 تومان اعتبار هدیه
امکان خرید پستی :
در حال حاضر امکان خرید پستی وجود ندارد
مشاهده فایل های دانلودی
بخش هایی از کتاب را بشنوید
کتابهای صوتی مشابه

توضیحات ناشر صوتی

مهاجرت از کودکی به بزرگ‌سالی

در سطرهای آغازین کتاب «شازده کوچولو» با این جمله «آدم بزرگ‌ها هیچ وقت نمی‌توانند تنهایی از چیزی سر دربیاورند و بچه‌ها هم نمی‌توانند همیشه همه چیز را برایشان توضیح بدهند.» به دوران کودکی خود سقوط می‌کنیم و درمی‌یابیم که چقدر از دنیای پر از کنکاش و در عین حال بی‌آلایش کودکی دور افتاده‌ایم. در این اثر جاودانه، آنتوان دوسنت اگزوپری درباره مضامینی چون عشق، تنهایی، مرگ، خانه، فلسفه و ... از زبان کودکی سخن می‌گوید که از سیاره دیگری پای بر این کره خاکی نهاده‌است. شازده کوچولو از سیارک ب 612 با تنها چیزی که مالک آن است (گل سرخش) قهر کرده و بار سفر را می‌بندد. در این سفر او از شش سیاره گذر می‌کند و در نهایت به زمین می‌رسد. در هر سیاره با فردی روبه‌رو می‌شود که هر کدام نماد یکی از خصلت‌های نهفته در آدمی است که در بزرگ سالی در تمام وجود او ریشه دوانده و او را در خود غرق می‌کند. گفته می‌شود کارکترهای این داستان به نحوی نمادی از شخصیت‌های واقعی زندگی اگزوپزی است. به‌گونه‌ای که گل سرخ را نماد همسر اگزوپری، شازده کوچولو را نماد دوران کودکی و ... می‌دانند. مخاطب در این کتاب با تقابل‌های دوگانه‌ای مواجه می‌شود. تقابل‌هایی که ساختار دنیای بزرگان را در هم می‌شکند و دنیای کودکی را پیش روی آنان قرار می‌دهد.

این تقابل را می‌توان در تقدیم‌نامه کتاب او به وضوح دید:

برای لئون ورت

از بچه‌ها برای تقدیم این کتاب به یک آدم بزرگ پوزش می‌خواهم، اما عذرم موجه است: این آدم‌بزرگ بهترین دوستی است که در جهان دارم. عذر دیگری هم دارم: این آدم‌بزرگ همه چیز را می‌فهمد، حتی کتاب‌های بچه‌ها را. عذر سومی هم دارم: این آدم بزرگ در فرانسه زندگی می‌کند و در آنجا هم گرسنگی می‌کشد و هم سرما. پس نیاز به تسلی دارد. اگر هیچ‌کدام از این عذرها کافی نیست، این کتاب را به بچه‌ای تقدیم می‌کنم که این آدم بزرگ پیش‌ترها بود. همه‌ی آدم بزرگ‌ها اول بچه بوده‌اند (اما کمتر این را به یاد دارند). پس تقدیم نامه‌ام را درست می‌کنم:

برای لئون ورت وقتی بچه بود.

بسیاری از منتقدان بر این باور هستند که کتاب شازده کوچولو معنایی فلسفی و سمبولیک دارد که برای دو گروه کودکان  و بزرگسالان نگاشته شده است.

شازده کوچولو در واقع روایت‌گر عشقی از یاد رفته در تکاپوی عصر مدرن است. روایتی از سردرگمی آدم‌های راه گم کرده که نه هدف را می‌شناسند و نه راه را. کودکان دیروز و بزرگان امروز در این کتاب خبر فوت کودک درون خود را می‌شنوند و برای فقدان آن به سوگ می‌نشینند. اگزوپری برای بیان مفاهیم از سبک سورئال بهره گرفته است.

برش‌هایی از کتاب

- -یک روز، غروب خورشید را چهل و چهاربار تماشا کردم.

   - پس از آن روزی که غروب خورشید را چهل و چهار بار تماشا کردی دلت خیلی گرفته بود؟

   شازده کوچولو پاسخم را نداد.

- فقط چیزی را می توانی یاد بگیری که اهلی اش کرده باشی. آدم ها دیگر وقت ندارند چیزی یاد بگیرند. فقط به دکان می روند و جنس های آماده می‌خرند و چون هیچ دکان دوست فروشی وجود ندارد، دیگر هیچ دوستی ندارند.

-فقط بچه‌ها می‌دانند دنبال چه می‌گردند. آن‌ها وقتشان را صرف یک عروسک پارچه‌ای می‌کنند و آن عروسک می‌شود همه‌ی دنیای‌شان. اگر عروسک را ازشان بگیری، گریه می‌کنند.

-آنچه کویر را خوشگل می کند چاه آبی ست که جایی در خودش پنهان کرده...

شاعری خلبان

آنتوان دوسنت اگزوپری در 29 ژوئن سال 1900 در کشور فرانسه دیده به جهان گشود. وی که بعدها خلبانی و نویسندگی را پیشه خود ساخت به قهرمان ملی کشورش معروف شد. در سنین کودکی پدرش را از دست داد و مادرش سرپرستی او و برادر و خواهرهایش را به دوش کشید. در سن بیست و یک سالگی به‌عنوان مکانیک در نیروی هوایی ارتش فرانسه مشغول به کار شد و در این زمان خلبانی را نیز آموخت و به اصرار یکی از فرماندهان نیروی هوایی به خدمت دائم ارتش درآمد. اگزوپری از همان سنین کودکی نوشتن را آغاز کرد و آنچه بر ذوق نویسندگی و شاعری وی افزود، پرواز و آشنایی با سرزمین‌ها و فرهنگ‌های گوناگون بود. کتاب «پیک جنوب» ره آورد سفرش به جنوب مراکش و حضور در بین قبیله‌های صحرانشین است.

معروف‌ترین اثر وی «شازده کوچولو»، تحت تأثیر واقعه‌ای که در صحرای موریتانی برای وی روی داد نوشته شده‌است. سنت اگزوپری به دلیل نقص فنی هواپیمایش مجبور به فرود اجباری در صحرا شد. در آن‌جا برخورد با پسربچه‌ای که پرسش‌هایی را با وی مطرح می‌کند، دست‌مایه این اثر جاویدان کشت. آمیخته‌ای از دنیای تخیل و واقعیت با تفکر غنی و عمیق سنت اگزوپری در مورد زندگی و فلسفه آن، با زبانی کودکانه در این کتاب به نمایش درآورده شده است. در این اثر تنگ‌نظری‌ها و خودخواهی‌های بزرگ‌ترها در مقابل دید پاک و صادقانه یک کودک به چالش کشیده می‌شود.

چهار سال پس از مرگش «ارگ» (Citadelle) انتشار یافت و طبق ادعای خود اگزوپری کتابی نا تمام است که هرگز پایان نمی‌یابد. این اثر شامل یادداشت‌های شخصی وی است. در سال 1944 هواپیمای اگزوپری در دریای مدیترانه سقوط کرد و محل سقوط او بارها به امید یافتن ردی از وی کاویده شد اما هیچ نشانی به دست نیامد. بسیاری ادعا کردند که هواپیمایش هدف آلمان‌ها واقع شده اما با پیدا شدن لاشه هواپیمایش و عدم وجود اثری از گلوله این فرضیه رد شد.

ورود به کودکی آزاد

کتاب «شازده کوچولو» بی‌شک یکی از ماندگارترین آثار ادبیات کودک و نوجوان دنیاست که آوانامه کتاب صوتی این اثر را با همکاری انتشارات ققنوس و با اجرای زیبای بهنوش فرهودی و جمعی از گویندگان برای علاقمندان به کتاب صوتی تولید و منتشر کرده است که با شنیدن آن می‌توانید به دوران پر از پرسش کودکی برگردید. همچنین استفاده از فضاسازی و افکت‌های سه بعدی توسط محمد ابویی تدوینگر کار جذابیت شنیدن این اثر صوتی را چند برابر کرده است.

نکته: جهت شنیدن بهتر فضاسازی‌ها و افکت‌های سه بعدی از هدفون‌های استریو(Stereo) یا بلندگوهای محیطی (Surround) استفاده شود.

کتابهای بیشتر از نویسنده
کتابهای بیشتر از مترجم

لینک های دانلود

عنوان
حجم فایل
مدت زمان
لینک دانلود
دانلود کل کتاب به صورت یکجا (فایل فشرده)
298,962 مگابایت
02 ساعت 10 دقیقه
قسمت اول
13,574 مگابایت
06 دقیقه
قسمت دوم
51,314 مگابایت
22 دقیقه
قسمت سوم
58,768 مگابایت
25 دقیقه
قسمت چهارم
54,312 مگابایت
23 دقیقه
قسمت پنجم
61,640 مگابایت
26 دقیقه
قسمت ششم
66,454 مگابایت
28 دقیقه
کاربر گرامی : لطفا برای پیگیری و رسیدگی به مشکلات احتمالی فقط و فقط از طریق بخش پشتیانی پیگیری نمایید. به گزارش ها در این قسمت ترتیب اثر داده نخواهد شد
امتیاز شما به این کتاب
داستان
گوینده
کیفیت

برای ثبت امتیاز لطفا وارد پنل کاربری خود شوید
دیدگاه شما درباره این کتاب

دیدگاههای کاربران